13 üllatavat fakti Eesti kohta

Eestil on palju erinevaid nägusid. Siit leiad nii põhjamaist minimalismi, Lääne-Euroopalikku elegantsi, postsovjetlikku nostalgiat kui maavillast elutarkust. Millised on 13 üllatavat fakti Eesti kohta?

1. Kui mitu pealinna?

Kuigi Tallinn on Eesti ametlik pealinn, siis on meil peale selle ka terve rida muid pealinnu – kultuuripealinn Tartu, suvepealinn Pärnu, pulmapealinn Kuressaare, külmapealinn Jõgeva, lille- ja kevadpealinn Türi.

2. E-riik

Eesti on e-teenuste arendamisel esirinnas kogu maailmas. Makse saab tasuda interneti kaudu, dokumendid allkirjastada ID-kaardiga, välisriikide kodanikel on võimalus saada virtuaalne kodakondsus, juba 2005.aastast on kasutusel e-valimised. Kogu maa on kaetud 4G võrguga, see on kättesaadav isegi sügaval metsas.

3. Põlismetsad

Eestlasi nimetatakse metsarahvaks ja seda täiesti õigustatult – umbes pool Eestimaa pinnast on kaetud metsaga. Loomaliike on meil rohkem kui taimeliike ning kokku on loetud üle 380 erineva linnuliigi. Kas teadsid, et vaatamata oma leigele suhtumisele religiooni, usub 69% eestlastest, et puudel on hing?

4. Kõige rohkem meteoriidikraatreid

Eestis on meteoriidikraatreid ühe pindalaühiku kohta ligi 400 korda rohkem kui Maal keskmiselt – oleme oma meteoriidikraatrite arvu poolest maailmas esikohal. Eesti seitsmest meteoriidikraatrist on kahel juhul tegemist koguni kraatriväljadega (Kaali ja Ilumetsa) ning kraatrite vanus ulatub 67 aastast kuni 535 miljoni aastani. Ka kraatrite mõõtmed varieeruvad suuresti, alates mõnest meetrist kuni rohkem kui 20 kilomeetrini.

5. Laulurahvas

Eesti on tuntud ühe maailma suurima rahvaluulekogu poolest – meil on kirjalikult dokumenteeritud 133 000 rahvalaulu. Laulurahvaks peetakse eestlasi tänu pikale laulupidude traditsioonile, mis on alates 19. sajandi keskpaigast toonud iga viie aasta järel kokku laulukoorid üle terve maa. Eestlane peab koorilaulu au sees, laulab heameelega ka ise ning just koorimuusikat peavad paljud Eesti sümboliks.

6. Ekstreemne kiikumine

Lapsena oleme kõik armastanud kiikumist, kuid eestlased on sellest välja arendanud omaette kunsti - kiiking on Eestis leiutatud meelelahutuslik spordiala, kus kiik pannakse järjest suureneva amplituudiga võnkuma, kuni see teeb ringi ümber võlli. Kiiking ise algab siis, kui jalad on kõrgemal kui pea, kuni sinnamaani on veel tegemist kiikumisega.

7. Külalised on alati teretulnud

Oma 1,3 miljoni elaniku ja üle 2 miljoni väliskülalisega aastas on Eesti riik, kus aastane turistide arv ületab kohaliku elanikkonna. Kuid hoolimata sellest on meil piisavalt rahu, vaikust ning puutumatut loodust.

8. Naisekandmine

Eestlased on vilunud naisekandjad. Kuigi see spordiala pärineb Soomest, on Eesti paarid võitnud naisekandmise maailmameistrivõistlustel 11 aastat järjest (aastatel 1998 kuni 2008). Arvatakse, et edu võti peitub parimas tehnikas – nn Eesti stiili puhul on mehel käed vabad, ta saab paremini tasakaalu hoida ja hoogu anda ning tänu sellele saab distantsi läbida kiiremini.

9. Kosmonautika

Vaatamata oma väiksusele osaleb Eesti aktiivselt kosmoseprogrammides. Juba 1962. aastal hakati Põltsamaal tootma kosmonautide einet. Enam küll sellega ei tegelda, kuid Eestil on oma Kosmosebüroo ning 2013. aastal saadeti edukalt orbiidile esimene Eesti satelliit ESTCube.

10. Maa puhtaks!

Üle-eestiline koristusaktsioon Teeme ära! sai alguse 2008. aastal, kui ligikaudu 50 000 vabatahtlikku koristasid kogu Eesti territooriumilt ära ligi 10 000 tonni prügi. Selle ürituse eeskujul on toimunud samalaadsed ühiskondlikud koristusaktsioonid enam kui sajas maailma riigis ning välja on kujunenud rahvusvaheline aktsioon "Let's Do It! World".

11. Euroopa kuulsaim tamm

Kõikidest Eesti puudest on kahtlemata kõige kuulsam tamm, mis seisab keset jalgpallistaadionit Saaremaal Orissaares. See valiti ka aastal 2015 ligikaudu 60 000 häälega (32% häältest) Euroopa aasta puuks.

12. Jääteed

Euroopa pikim jäätee on mandril asuva Rohuküla ja Hiiumaal asuva Heltermaa vaheline jäätee, mille pikkus on 24–27 km. Teadaolevalt pikim Eestist alguse saanud jäätee oli 1323.aastal Saaremaa ja Lübecki vahel.

13. Euroopa suurim saunamaraton

Euroopa suurim saunamaraton toimub Otepääl. Üritust korraldatakse meeskondliku orienteerumise vormis ning võidab see võistkond, kes lühima ajaga kõik saunad, jääaugud ja tünnid üles leiab. Kokku on umbes paarkümmend eri tüüpi sauna, mis tuleb läbi käia.

KOMMENTAARID

(nimi)


 

huvitav etendus oli

Ettevõttest | Kontaktid | Autoriõigused | Professionaalidele
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.64637017sec.